Посещение на Алберобело
Няма да крия, че Италия заема сериозно място в сърцето ми. Обожавам това, че в което и селце или малко градче на Италия да се озовете, те ще ви пленят.
А Южна Италия е така различна от Северна Италия.
Бях чувала истории, бях чела за тази разлика, но не мислих, че е толкова силно изразена. И да, такава е видима, осезаема, усеща се.
Започвам с това, че хората от Южна Италия и областта Пулия са много усмихнати, много спокойни и не бързат. Да, те не бързат за никъде, радват се на живота, наслаждават му се. Докато в Северна Италия е различно. Прочетете разказите ни от Милано тук.
Вече ви разказах за нашето море в Пулия, а сега е ред на това приказно градче, което през последните години се превърна в любима дестинация на много хора.
Алберобело
Мисля, че ви разказах, че миналата година направихме Море в Пулия, като освен море си заявихме и няколко допълнителни екскурзии. Една от тях беше посещение на Алберобело и неговите забележителности. Алберобело е като прекрасна картина от приказка. Къщите познати като трули са впечатляващи.
Щастлива съм, че имахме късмет с времето, всъщност юни е идеален месец за посещение и море в Пулия. Виждала съм снимки и видеа от Алберобело при мрачно време и определено ефекта е различен. Много се вълнувам от къде точно да започна своя разказ, защото Алберобело и трулите пленяват.
Къщите имат необичайна архитектура с голяма историческа стойност, затова са част от световното културно наследство на ЮНЕСКО. В околностите може да видите трули, но в Алберобело те са най-много. Може да се каже, че Алберобело е столицата на трулите. Името на градчето означава буквално “красиво дърво” (albero bello).
История на трулите
Както стана ясно трулите са символа на Алберобело и цяла Пулия. Затова е редно да се сподели малко повече информация за това как са създадени. Строителството им е започнало в средата на XV век. Историята не е романтична, а по-скоро финансова. Знаете, че всичко опира до пари в един момент. Та така и започва историята на трулите. Знаем, че италианците са истински факири когато става дума за неплащане на данъци. Точно те са в основата на създаването на трулите. Данъците за здрави и масивни къщи били доста високи.
Бедните селяни в този район започнали да строят къщите си само от камъни, без спойка.Така те влизали в категорията „временни, нестабилни и лесно разрушими постройки“ и не подлежащи на облагане.Горната част на купола използвали за съхранение на реколта, т.е. за хамбар.
Покривът на една трула, в повечето случаи, е изграден от няколко конуса. Някога бели, покривите сега са черни, защото плочите са потъмнели от слънцето. На самия конус на покрива обикновено има символ с религиозно или друго значение, като звезда, сърце, полумесец, кръст и други. На върха на покрива обикновено има орнамент, който също носи някаква символика.
Стените на трулите са доста дебели (над 1 метър), за да може във вътрешността на варовиковата къща да е топло през зимата и прохладно лятно време. Трулите се разширявали когато в семейството се роди дете. Тогава част от кръглата стена се избивала, добавяло се ново помещение с нов купол, т.е. ново труло. Така са се появили различните по форма и големина трули. Големината им говори за това колко са били заможни собствениците им или колко е било голямо семейството.
Трули и тяхната история
Първоначално трулите били разпръснати по земеделските площи, разширява ли се, а в последствие се появили и цели квартали. Точно такъв е кварталът в Алберобело. В него има над 1000 трули.
Изобретателността на средновековния човек не е за подценяване.
Трулите са построени така, че да са лесно разрушими, но и в същото време са изключително стабилни. Тяхната вътрешна структура, компактна и без никакви опорни елементи или греди, остава удивително издръжлива макар и привидно примитивна. Основата на трулите е кръгла, а покривът е куполовиден и самоподдържащ се.
Над вратата има поставен един плосък камък, когато той се издърпа трулата става на купчина камъни. Така всъщност избягвали данъците, защото когато минавали да събират данъците, бирниците виждали купчина камъни и продължавали.По тези земи са живели различни народности, всъщност е имало и доста силно гръцко присъствие. Затова например наименованието трули, единственото число е труло, идва от гръцката дума за купол трулос (τρούλος).
Разходете се из уличките на Алберобело
Препоръчвам да посетите Църквата Сан Антонио в Алберобело
В самия връх на квартал Монти се намира църквата Свети Антонио, която е най-голямата труло, която можете да видите. Много по-голяма от всяка друга наоколо, тя е вдъхновена от местните къщички с уникални варосани кули, увенчани с типичните конични покриви и красив интериор.
Белведере Терасата Санта Лучия– панорамна площадка за снимка към приказните трули. Място, което не е за пропускане.
По време на разходката си из Алберобело ще имате възможност да се любуваме на прекрасните трули, превърнати в магазинчета.
Ако ви остане време, седнете на кафе или вземете по един сладолед.
Не бързайте, защото бързането не е присъщо за Пулия.
Любувайте се на живота, защото той е прекрасен, особено ако сте в Италия.
Очаквайте скоро и следващите ни разкази от Пулия. Ако имате въпроси свързани с тази дестинация, свържете се с нас в социалните мрежи или чрез контактната форма на сайта ни. С удоволствие ще съдействаме.