Почивка в Египет
Днешния ми разказ е за един от най-известните музеи в света. То и по заглавието се вижда – имам в предвид Египетския музей в Кайро. В него има толкова много забележителна история, че вероятно е един от петте най-известни музеи в света. Заедно с Лувъра в Париж (за който се надяваме в скоро време да напишем разказа си), галерия Уфици (тук) във Флоренция, Прадо в Мадрид (който ще посетим тази година) и музея в Лондон (в списъка ни е). Класацията на музеите е моя и вероятно доста субективна, сигурен съм че има и много други които заслужават да са в нея. Но да започна от самото начало. Посещението на Египетския музей се случи по време на нашата почивка в Египет през месец септември 2023 година.
Почивка която препоръчвам. Хотелите в Египет са на много високо ниво и предоставят възможност за всякакви забавления. Да, извън тях Египет не е най-приятното място на света. Но пък от историческа и архелогогическа гледа точка е уникален. Все пак по време на почивката ще имате възможността да видите на живо самите Египетски пирамиди (тук), както и Сфинкса (тук), което няма какво да се лъжем е специално и незабравимо преживяване. По време на почивката си ще имате възможност да избирате от множество допълнители екскурзии. Съветвам ви да направите Сафарито в Египет (тук), както и целодневната екскурзия до Луксор.
Целодневна екскурзия до Луксор
С риск да ви досадя, защото съм го писал и в други разкази, целодневната екскурзия до Луксор е просто задължителна. Наистина е ужасно изморителна, но по време на нея ще имате възможността да видите някои наистина уникални и исторически световно значими места. Вече писах за всяко едно от тях и ако имате възможност да прочетете разказите ми, определено няма да съжалявате. Храмов Комплекс Карнак е обявен за част от Световното културно наследство на ЮНЕСКО. Долината на царете всъщност е долина в Египет, в която се намират гробниците на фараоните от Новото царство. А каквото и да се каже за храма на Хатшепсут в в Деир ел-Бахри – все ще е малко. Колосите на Мемнон са толкова внушителни и носят в себе си хилядолетна история. Естествено не се съмнявам, че след като прочетете всичките ми разкази за Египет, ще стана любимия ви автор и ще зарежете Хемингуей и Паулу Коелю.
Кайро – Египет
И след това кратко лирично отклонение, типично в мой стил ви връщам отново в Кайро, където се намира Египетския музей – главен герой в настоящия ми разказ. Няма как обаче да пропусна да ви разкажа и впечатленията си от самия град. След шест нощувки в Хургада, седмата по програма беше в Кайро. И тъй като денят е наситен с много и различни посещения, от Хургада се потегля буквално през нощта, а в град Кайро се пристига около 10 часа сутринта. Как се пътува из Египет и за прословутите чек пойнти с въоръжени военни вече подробно описах в разказите ми за пирамидите в Гиза и Карнак, затова и подминавам подробностите до пристигането ни в Кайро. В самото Кайро положението е пълна лудница. Оказа се, че населението на града е над 20 милиона, а ежедневно към града да работят се стичат още 2 милиона души.
Движението на превозните средства по улиците е брутално. Всеки шофира както му е кеф и си прави каквото си иска. Светофар ли? Той е за аматьори! Успях да видя само един по време на доста продължителното обикаляне през целия ден. Пешеходните пътеки Не съществуват. И на всичкия хал и огромно стълкновение на превозни средства, през цялото време пресичаха пешеходци както им падне. Като десетки пъти имах чувството, че колите и бусовете минават буквално на милиметри от тях или дори ги закачат леко. Имах чувството, че всеки момент ще станем свидетели на катастрофа с неприятен край. А на местните изобщо не им пукаше. Пред нас падна с голяма скорост моторист, автобуса ни го заобиколи на магия почти без да намали и си продължихме.
Египетски музей
Изобщо няма да се спирам каква е мизерията из Кайро. Само ще приключа темата, че определено не ви препоръчвам да обикаляте сами из града. Доста е опасно и рисковано. Може да ви се случи какво ли не? Както и да е, темата е друга – Египетския музей. Достигнахме благополучно до него преди обед. Първото нещо което направихме като едни туристи бе да минем през тоалетните на музея. Там разбира се отново братята египтяни ни преметнаха. Оказа се в последствие, че същата е безплатна, но служителите й ни взеха пари. Единия беше застанал и скриваше надписа на английски, че е безплатна, а другия ни взе парите. Докато чакахме останалите туристи, шефа им ги разгонваше през две минути, но работещите служители на тоалетната отново се връщаха и продължаваха същата схема с поредните туристи без да им мигне окото. Както и друг път съм казвал – това е Египет.
Време е да разкажа и малко история за самия Египетски музей. Защо е специален и уникален той? Защото без никакво съмнение е най-голямото в света хранилище на предмети на древноегипетското изкуство. Води се, че неговата колекция наброява над 120 000 експоната от абсолютно всички исторически периоди на Древен Египет. Самата му сграда се намира в центъра на Кайро. Построена е през 1900 година, а откриването на музея е през 1902 година. Доколкото зная в момента се строи нова сграда за музея, която се намира в близост до пирамидите в Гиза. В най-скоро време музея ще бъде преместен в нея. Самото преместване се налага не за друго, а заради огромното количество експонати, които не се събират в сегашната сграда.
Разходка в музея в Кайро
Самата разходка в музея с гида ни продължи около час. Експонатите са наистина толкова много, че е просто невъзможно да това кратко време да се обхване всичко. Това ни обясни и самия гид. Все пак той се постара за този час да ни покаже и разкаже на български за тях, поне една малка част от най-известните и важни експонати и артефакти. Ще се опитам доколкото мога да ви покажа заснетото и да ви разкажа това, което успях да запомня. След обиколката с гида имахме около 30-40 минути свободно време в музея, което всеки можеше да уплътни както си прецени за добре. Ние се опитахме да видим част от нещата, които бяхме пропуснали по време на общата обиколка с гида ни.
Общо взето, като прекарано време в голям и известен музей, по време на организирана екскурзия всичко беше съвсем нормално. Така протече и обиколката ни в Лувъра. По подобен начин се случиха нещата и в Уфици. Сигурно няма да ви изненадам, че във всеки един известен музей по света е пълно с туристи и голяма лудница. Така беше и в музея в Кайро. Но в него имаше и една съществена разлика от всички останали където съм бил. Докато при останалите всичко е добре уредено във всяко едно отношение, то в Музея в Кайро вентилацията се състоеше в два или може би три обикновени вентилатора. А сега си представете каква беше ситуацията в жегата в Кайро, Египет – Африка, по обяд и затворено пространство, абсолютно запълнено с туристи от цял свят. Буквално не можеше да се диша. Та не ни беше никак лесно признавам си. Но си заслужаваше категорично!
Хатшепсут
Ще се опитам да не ви отегча, но ще покажа някои от по важните неща, които могат да се видят в музея. Започвам с главата на статуя на небезизвестната царица Хатшепсут – жената фараон. Самата глава е намерена в Дейр ел-Бахри в храма й, подробности за който може да прочетете тук. Хатшепсут е изобразена като бог Озирис – с брада и корона. Лицето на статуята е боядисано в червено, като този цвят се използва само за мъжки статуи. Предполага се също така, че главата е била украсена с двойната корона. Бялата от Горен и червената от Долен Египет. Двойната корона е носена от фараони, под чието владение са били териториите от Горен и Долен Египет.
Фараон Микерин
Ето една много интересна скулптурна група, възстановена от гробницата на фараона Микерин. Групата изобразява самия фараон, заобиколен от богини. Възрастта на скулптурата е наистина изненадваща. Тя е създадена около третото хилядолетие пр.н.е. Накратко, тя е на около 5000 години. Скромно нали?
Седнал писар
Този експонат се нарича “Седнал писар” и е едно от най-известните произведения на изкуството на Древен Египет. Грамотността е била достъпна за много малко хора в Древен Египет. Статуята на писаря се придържа към каноничните форми, но авторът решава да отдели ръцете и торса от каменния блок. На чертите на лицето също се дават характеристики на личността. Погледът на писаря е насочен в далечината. Тоест той мисли. С лявата си ръка той държи папируса, а в дясната си държи пръчка за писане. Статуята е открита в Сакара през 1893 г. по време на археологически разкопки. Изработена е от варовик, а височината й е 51 см. Датира от първата половина на петата египетска династия или около 2500 г. пр. Хр.
Каапер
Тази статуя е забележителна с очите си. Те са като при жив човек. Очите са изработени от алабастър, кристал, черен камък с меден ръб, който имитира очна линия. Това е статуя на свещеника Каапер. Вожд на селото. Изработена е от явор. Дървените статуи са били често срещани в Старото египетско царство. Материалът е по-гъвкав от камъка, но по-малко издръжлив. Поради това малко дървени статуи от това време са оцелели до наши дни.
Хеопс (Хуфу)
А това е един малък, но изключително ценен предмет. Това е единствената запазена фигура на Хеопс (на египетски го наричат Хуфу), бащата на Хефрен. Да, това е строителят на великата пирамида в Гиза – за нея може да прочетете тук. Поради тази причина, въпреки че е с много малки размери, статуята му е много много ценна.
Хефрен
Его го и Хефрен. Това е статуята на човека построил втората по големина пирамида. Син на Хеопс, който вече казахме е построил най-голямата. Статуята му е съхранена отлично. Много характерен е ястреба на главата му, който е емблематичен за египетската митология. Самата статуя е намерена на дъното на кладенец, съвсем близо до неговия храм. Ако лицето на Хефрен ви е познато, но не може да се сетите откъде – аз ще ви кажа. Всъщност той е наредил да издълбаят неговото лице върху Големия Сфинкс. За него може да прочетете тук.
А на тази снимка е диоритна статуя, отново на Хефрен. Четвъртият фараон на Египет от IV династия.
Нефертити
Нефертити е царица на Древния Египет от XVIII династия. В превод името ѝ означава „Идващата красота“ или „Красавицата дойде“. Нефертити е съпругата на фараона Ехнатон. Тази незавършена нейна скулптура е частично издълбана, с рисувани елементи, показващи къде скулпторът ще продължи да работи. Устата, носът и ушите са особено груби. Вероятно към горната част на главата е щяла да бъде прикрепена корона от различен материал.
Ехнатон
Ето го и самия Ехнатон. Той пък е син на Аменхотеп III. Онзи същия изобразен на Колосите на Мемнон – за тях може да прочетете тук. А сега ще видите и една много известна плоча. На нея е изобразен Ехнатон и съпругата му Нефертити и техните дъщери. Сюжетът на плочата: фараонът и семейството му правят дарения на Атон. Атон е представен от слънчевия диск и слънчевите лъчи, завършващи в дланите.
Маската на Тутанкамон
За Тутанкамон вече писах с подробности в разказа ми за Долината на царете – може да го прочетете тук. Факт е, че гробницата му в Долината беше празна и всичко намерено в нея се намира в музея в Кайро. Без никакво съмнение това е и черешката на тортата от всички предмети в целия музей. За съжаление в отделната зала за Тутанкамон снимането беше забранено. Там се намираха множество златни фигури съдове и бижута намерени в гробницата му. Там е и най-известния експонат – прочутата погребална маска на Тутанкамон. Също така в залата е и невероятно красивия му ковчег от чисто злато, наистина превъзходно изрисуван. Истински късметлия съм, че успях да ги видя на живо. За съжаление поради забраната нямам техни снимки.
Тутанкамон
Но не си мислете, че съм останал без снимки на предмети свързани с Тутанкамон. Понеже такива се намираха и извън специалната зала за него. Ето това е неговият церемониален стол. Формата му е най-необичайната в сравнение с всички други тронове намерени в гробницата. Дъното му има формата на табуретка с добавена вертикална облегалка.
Това тук също е Тутанкамон. Тук е с шапка и пола, в лявата си ръка носи тояга, а в дясната – боздуган. И двата предмета са отличителен знак за фараоните. Черния цвят на кожата на статуята символизира черната тиня на река Нил. Подобни статуи са били типични за кралските погребения от Новото царство.
Това не е котка, а Анубис. Анубис е бога съпровождащ душите през тъмнината в древноегипетската митология. Главата на бог Анубис е носена като маска от жреците в Египет. Анубис е изобразяван като черно куче или човек с кучешка глава. А конкретно тази статуя на Анубис изобразен като легнал чакал е била прикрепена към покрива на гробната камера на Тутанкамон.
Това което виждате на снимката е елемент на гробна камера. Счита се, че изображението на тази статуя принадлежи на съпругата на Тутанкамон. Наричала се е Анхесенамон и е египетската кралица от 18-та династия, сестра и основна съпруга на Тутанкамон, третата дъщеря на фараона Ехнатон и съпругата му Нефертити.
Египетски мумии
Естествено няма как в Египетския музей в Кайро да няма богата експозиция от тях. Мумии имаше колкото искаш. Както на фараони, така и на каквито се сетите животни. За съжаление същите се намираха под стъклени саркофази и това определено попречи да се получат качествени снимки при заснемането им. Все пак длъжен съм да кача. Как да напиша и приключа разказа си за най-големия музей в Египет, без нито една снимка на мумия.
За финал
Признавам си много трудно ми бе да напиша този разказ. Мина време и някой от нещата ги бях позабравил. Напрегнах се доколкото мога да си ги спомня. Вероятно много важни неща съм пропуснал. Но със сигурност се чувствам удоволетворен. Сигурен съм, че тези които се интересуват от египетската история ще имат забележки към мен. Но и ще оценят това което се опитах да направя. Да събера най-важното от този наистина огромен и световно значим музей в един разказ. Египетския музей в Кайро!
Може да разгледате с нас красивото италианско езеро Комо тук.
Ако искате да посетите с нас приказния Истанбул тук.Елате с нас на разходка до град Пераст тук.Ако искате да видите къде се намират Карлови вари тук.
Поставяме линкове към платформите, в които можете да ни намерите:
Поставяме линкове към платформите, в които можете да откриете Теди Титова и да подкрепите работата й.
- Фейсбук страница
- Инстаграм
- Видео канал
- Кулинарна група “Домашни вкусотии с Теди Титова”
- Кулинарна група “Сготвено с Домашни вкусотии”
- Вижте и видеата ми в TikTok