Екскурзия до Виена
Това е втория ми разказ за екскурзията ни до Виена.
Първия можете да прочетете ТУК!
Ще обобщя за тези, които не са имали възможност да проследят тези публикации.

Посетих Виена през Септември, екскурзията се казваше: Виена и Будапеща, организирана от Руал Травел.
Във Виена ни разходи Мата, българка, която респектира с познанията си!
Днес ще ви разкажа за част от втория ни ден от екскурзията ни до Виена. В същия ден посетихме и изключителната Съкровищница на Хабсбургите. За нея може да прочетете тук! След съкровищницата имахме свободен ден и ще ви разкажа как го уплътнихме.

В близост до двореца „Хофбург“ където се намира Съкровищницата, са розовите градини на Мария Терезия.

Прекрасен градски парк с пейки, ухание на рози, а ние случихме и на уличен музикант изпълняващ чудесна музика.

Виена е невероятен град.

Кметството на Виена
След кратката музикална почивка се отправихме на разходка до сградите на Кметството на Виена (Rathaus) .

Разположен е на Рингщрасе (Ringstraße), между Парламента и Университета, до националния театър Бургтеатър (Burgtheater) – сгради, които всеки посетител на Виена трябва да види. Пред кметството имаше разположен популярен цирк, който беше в града по това време.

Разходка из Виена
Театър Бургтеатър.

Кафетерията „Ландман”, където се е състояла срещата на българската „депутация”, предвождана от Стефан Стамболов, която е тръгнала през 1886 година да дири из Европа подходящ княз за страната. Тук се е състояла срещата й с бъдещия цар Фердинанд, който по онова време е бил подпоручик в австро-унгарската армия.

Кафенето е отворено през 1872 година . През годините то се е превърнало в любимо място за срещи на „каймака на виенското общество“.

Тук са си пиели кафето Фройд, Марлене Дитрих, Роми Шнайдер, Бърт Ланкастър и много други светски личности.
След тази кратка разходка се отправихме към катедралата Свети Стефан, защото бяхме решили да се качим на една от терасите й със завидна височина. Отново минахме покрай паметника на чумата.

И е края на улицата се намира Свети Стефан. По пътя минахме отново покрай двореца, за да видим и силуета на Сиси. Ако искате да прочетете за двореца на Сиси – Ахилион, намиращ се на остров Корфу – тук.

Има музей в нейна чест и една от стайте е подредена така, че от вън изглеждат така, сякаш тя гледа през прозореца.

Не се бяхме загледали, но една наша приятелка ни каза за това.

Ще ви разкажа и за нея.

Катедралата Свети Стефан – Виена
За Катедралата Свети Стефан. Имате две опции да изкачи сами около няколко стотин стъпала или да използвате асансьор.

Ние избрахме второто само срещу 6 евро.

И гледката е удивителна, вижте сами.

Една прекрасна панорамна гледка към Виена.

Буквално краката ми се подкосиха от височината и гледката. Предвидено има мрежа, която пречи да се случат инциденти.

След като се насладихме на тези гледки имахме среща с една приятелка, която живее и учи във Виена. Това е Гига.

Благодаря ти, че се свърза с нас и направи посещението на Виена още по-приятно и интересно! С Гергана, направихме чудесна разходка. С Гига ходихме заедно и до Пратера във Виена. За него може да прочетете тук.
Вижте следното. Дядо Коледа през Септември ( при 28 градуса във Виена) на колело, в близост до паметника на руските воини.

Това сигурно само тук може да се види.

На този прекрасен фонтан, се получи и дъга.

Не съм я правила с програма, истинска е!
Часовника Анкерур
На Централния пазар във Виена се намира красивия часопвник Анкерур. Това е един много интересен часовник, който отброява часа с исторически личности или поне макетите им. През 1911 г. застрахователното дружество “Анкер” планира да направи голям обществен часовник при новото седалище на компанията. За художествения проект е привлечен виенският художник Франц фон Матш, сподвижник на Густав Климт. С изработването на механизма се заема известният часовникар Франц Моравец. Музиката е подбрана от композитора Винценц Голер.

През 1914 година часовникът е почти готов, но заради Първата световна война трудно се намирали материали, за да е напълно завършен. На 18 август 1915 година е направен първият тест пред зрители. Целта била всичко да е готово за рождения ден на император Франц Йосиф I.
Часовникът е трябвало да прослави Хабсбургската династия, но след края на Първата световна война вече не е било удачно. От мелодиите е заменен имперският марш с ораторията “Сътворението” на Йозеф Хайдн.
Анкерур няма циферблат и не прилича на типичните часовници, тъй като липсват стрелките. Отгоре има табличка, която показва минутите. Посочени са 0, 15, 30, 45 и 60 минути. Една стрелка се движи по тази табличка и посочва минутите.
Часът се отбелязва по още по-интересен начин. На всеки от часовете съответства определена историческа личност, свързана с Виена. Фигурите са изработени от мед. При началото на всеки час дадена фигура се появява вляво и се придвижва към другия край на часовника с напредването на времето. Всяка фигура се появява със съответната своя музика, която напомня за епохата, в която е живяла конкретната историческа личност.
В 12 часа има парад на всички фигури и всяка се появява със своята мелодия. Ако искате да видите предложението ми за топ 10 забележителности на Виена, които задължително не бива да пропускате – тук.

След разходката седнахме да пием виенско кафе и да опитаме прочутите десерти. Опитахме и торта Моцарт, рецепта за нея може да намерите тук. Нямаше как да пропуснем и световноизвестната торта Сахер – рецептата за нея е тук.

Следете сайта ми https://domashnivkusotii.com/ и очаквайте и други изкушения! Надявам се тази част от нашата екскурзия до Виена да ви е харесала! До скоро приятели.
