Целодневна екскурзия до Луксор
С най-голямо удоволствие ще ви разкажа за най-важната допълнителна екскурзия, когато сте на почивка в Египет. Всички предполагам знаете, че когато сте на почивка там, искате или не, програмата е така направена, че Египетските пирамиди в Гиза, както и Сфинкса ще ги видите! Дори и да не искате. За тях вече писах. Може да прочетете разказите съответно тук и тук.
Освен тях, през дните, в които се намирате в хотела, може да избирате по желание измежду множество допълнителни екскурзии. Ние заявихме и направихме целодневната допълнителна екскурзия “Сафари в Египет“. В интерес на истината си прекарахме страхотно. Подробности за нея може да видите тук. Общо взето имате богат избор от разнообразие според вашите желания и предпочитания.
Но има една допълнителна екскурзия, която по мое мнение всъщност не е допълнителна. Те е направо ЗАДЪЛЖИТЕЛНА! Това е целодневната екскурзия до Луксор. Абстрахирайте се от факта, че за нея ще хвъркнат доста пари. Подминете момента, че ще се наложи да ставате супер рано сутринта, да не кажа през нощта и да се приберете късно вечер. Тотално скапани и изтощетни от умора и от бруталното слънце, което цял ден ви е разказало играта. На тази екскурзия ще видите такива уникални, изключителни и невероятни неща, че ще запомните този ден през целия си живот. И няма да спирате да разказвате за него на близките и познаните си, дори и след като отдавна са намекнали, че вече им е втръснало да дрънкате едно и също.
Луксор – Египет
Ще разкажа накратно какво видяхме по време на екскурзията до Луксор. С уговорката, че днес ще опиша само първата част от видяното. Просто самата екскурзия е толкова интензивна, а важните места които се посещават – толкова много, че може да се напише цяла книга само за видяното от този ден. Екскурзията се води до Луксор. Това е древната столица на египетските фараони. Но през самия град само се минава. Всъщност се прави посещание на Карнак.
Конкретно за Карнак ще разкажа в настоящата публикация. След това се ходи до храма на царица Хатшепсут. И разбира се – не се пропуска Долината на царете. Това е основното накратко. Ще видите и Колосите на Мемнон и други допълнителни неща. Всичко това ще разкажа в някои от следващите публикации.
Екскурзия в Египет
Започвам както винаги от самото начало на деня. Отварям скоба и ви давам безценен съвет. Вземете от хотела със себе си колкото вода може да носите. Отивате на места, където слънцето е просто убийствено, а температурите екстремни. Повярвайте ми ще поемете през целия ден огромно количество вода. В противен случай рискувате да се обезводните. Ние вече имахме известен опит от екскурзията ни в Тунис из пустинята Сахара, за която може да прочетете тук. Подготвихме се отлично и определено не съжалихме.
Самата екскурзия до Луксор започва много рано сутринта както вече казах. Взеха ни от хотела с някакво бусче в около 5 часа сутринта. Как става самото вземане от хотела съм описал подробно в статията ми за Сафари в Египет. И този път нещата се случиха по описания шантав начин. Сега обаче този микробус, след като отново с него ни забраха поредните непознати египтяни, след около 30 минути отби от пътя. И се оказа, че там ни чака основната група от всички останали хотели. Бяха настанени в голям автобус. От нашия хотел се оказахме едни от последните пристигнали за автобуса. А какво значи това ли? Че някои “добре възпитани” българи туристи си бяха свалили нарочно седалките, за да им е удобно на тях. А ти или трябва да стоиш като сардина между две седалки 5 часа или да вдигнеш скандал на някого, които само с направеното показва колко го интересува.
Пътуване от Хургада до Луксор
Историята ще замълчи за продължението със свалените седалки. Да кажем, че в едно не чак толкова приповдигнато настроение потеглихме за Луксор. Самия път с почивката продължи около 5 часа. Това заедно с почивката от около 30 минути на някакво място, където можеше да се мине през тоалетна или да си купиш египетски сувенири и джунджурийки на извънземни цени. Знаете, за египетяните е нещо като национален спорт за излъжат туриста. От цената на каквото се сетите, че може да ви бъде продадено, до цената на… тоалетната. Но това е положението, ако искаш да се докоснеш до историческите им храмове и артефакти. Пълно щастие няма.
Ще ви разкажа и за така наречените “чек пойнти” през които минахме. Може да знаете за тях от познати, а може и никога да не сте чували. Та макар никъде да не е обявено и да е официално, общо взето в Египет си е нещо като военно положение. През няколко километра се намират тази чек пойнти. Където скоростта се намаля, има бариери и военни които са спрели до тях. Военните са тежко въоръжени с автомати. Винаги има и една вижка на по-високо, на която има монтирана картечница и военен. Долу също има картечница с военен, които са зад някакво бронирано съоръжение. Военните спират всички превозни средства и проверяват документите.
Оказа се, че в Египет не можеш да си пътуваш ей така където си искаш. Тези документи, които им даваха придружаващите ни египятни, бяха някакви разрешителни за пътуването. А в самия автобус също има причислен въоръжен египтянин, който обаче е цивилен. Той обикновено е разперил едно одеало на заедните седалки и там си спи през цялото време. Та военните проверяват документите и пускат автобуса да продължи. И това се повтаря през няколко километра. Доста страшничко и тягостно си изглежда на място.
Храмов комплекс Карнак в Египет
В Карнак пристигнахме около 10 часа сутринта. Той е най-големият храмов комплекс в Египет, а вероятно и в целия свят. Намира се на около 2-3 километра северно от град Луксор, директно на източния бряг на река Нил. През самия град Луксор се минава транзит, без да се спира в него. Карнак се състои от многобройни паметници, разпределени в 3 групи сгради, всяка оградена от стена. Най-старите, видими още остатъци от храмовете са от времето на Средното царство (2055 – 1650 г. пр.н.е.) и в началото обектът бил скромен по мащаб. Постепенно обаче започнало да му се придава все повече значение, така че следващите фараони започнали да оставят своя собствен отпечатък върху Карнак. Зад входа, отбелязан с монументален портал, се откриват големият двор, а зад него голяма хипостилна зала, чийто таван се е крепял на колони. Тавана разбира се в момента липсва.
Хипостилна зала – Карнак
Едно от най-великите архитектурни чудеса на Карнак е хипостилната зала. Залата има 134 масивни колони от пясъчник с централни дванадесет колони. Върху тях са издълбани йероглифи, които разказват историята на Сет Първи и неговия син Рамзес Втори. Възвеличени са битките и постиженията им. Колоните са дебели по 3 метра, а височината им е 23 метра. Те са увенчани с огромни каменни кръгове, чиято обиколка е 15 метра. Оприличават ги на чадърчетата, с които завършват стръковете на папируса.
За мащабите на това съоръжение дава представа фактът, че някои от гредите върху колоните тежат по около 70 тона. На някои места дори е съхранен цветът на надписите върху колоните. Центърът на залата е по-висок от пространствата от всяка страна. Малцина от древните египтяни са влизали в залата, тъй като колкото по-навътре в храма се отивало, толкова по-ограничен ставал достъпът.
За Карнак
В древни времена Карнак бил познат като „Най-специалното от всички места“ и бил мястото, където се намира култовото изображение на Амон и където богът можел да идва на земята. Главният храм на Амон-Ра имал две оси. Една, която преминавала в посока север/юг и друга в посока изток/запад. Южната ос продължавала към храма на Луксор и била свързана с алея от сфинксове с глави на овен. Освен главния храм на Амон-ра в комплекса с времето са построени и многобройни други храмове. Храмов Комплекс Карнак през 1979 година е обявен за част от Световното културно наследство на ЮНЕСКО.
Обелиски в Карнак, Египет
Въпреки че Карнак е бил плячкосван многократно за каменен материал още от древни времена, в този огромен комплекс все още са се запазили много неповторими архитектурни елементи. Например, най-високият обелиск обелиск в Египет бил в Карнак и бил посветен на известната жена фараон Хатшепсут, за която ще пиша в подробности в отделна публикация.
Останали са само три обелиска, стоящи в Карнак сега. По-високия е около 30 метра височина и тежи около 320 тона. Той е поставен тук от Хатшепсут. По-ниския обелиск е на Тутмос I, той е около 20 метра висок с тегло от 143 т. Частта от третия обелиск – “счупения”, която се вижда в средата се е отчупила по време на земетресение преди около 2000 години.
По времето на Римската империя доста от обелиските са били изнесени и сега украсяват най-емблематичните площади в света – в Рим, Париж, Лондон, Истанбул и Ню Йорк. В момента от 27 запазени обелиска разпръснати из целия свят, само 6 са в Египет. От посещенията ни в Рим, Париж и Истанбул имам снимани египетските обелиски и имам идея някой ден да напиша отделна статия за всички обелиски намиращи се по света.
Розов скарабей – Карнак
Екскурзията из храмовия комплекс в Карнак завършва при скулптурата на големия бръмбар скарабей. Той е изваян от розов мрамор и е поставен на пиедестал. Според легендата той носи щастие. Всеки трябва да си намисли желание и да обиколи скарабея седем пъти, но в посока, обратна на часовниковата стрелка. И тогава според поверието желанието му ще се сбъдне. Скарабеят е почитан в Древен Египет, защото е идентифициран с бога на изгряващото слънце.
За финал
Трудно ми е, много много трудно, да напиша финални думи от видяното и описаното от мен в Карнак. Все ми се струва, че ще са недостатъчни и няма да почувствате възхищението ми и чувствата които ме обземат, когато отново се замисля за това специално място. Да, тази допълнителна екскурзия е много тежка и изморителна, но имате ли възможност – направете я. Тя, както вече казах, наистина е ЗАДЪЛЖИТЕЛНА. И ще ви остави спомени за цял живот. А продължението от нея очаквайте съвсем скоро!