Круиз четири гръцки острова, Атина и Кушадасъ
Днес продължавам с разказа ми за круиза на който бяхме! Става въпрос за Круиз четири гръцки острова, Атина и Кушадасъ с тръгване от град Солун. В първия ми разказ за самия круиз се спрях и описах подробно за специфичната информация относно огранизацията и самия круиз. Считам, че за тези които ще правят круиза тя е много полезна. И препоръчвам, ако сте пропуснали да прочетете разказа ми – да го направите от тук. Много хора вече ни писаха на станицата ни във Фейсбук – Фемили Титови Травел / Family Titovi Travel. Писаха ни и в профила ни в Инстаграм. Ние разбира се, доколкото можахме отговорихме и считам че сме били полезни с информацията ни от първа ръка.
От днешния разказ вече ще започна да споделям впечатленията от местата и дестинациите, които посетихме на самия круиз четири гръцки острова, Атина и Кушадасъ. Държа да отбележа, че все пак това е круиз и времето крекарано на сушата всеки сам си преценя как да оползотвори. Разбира се има екскурзии, за които след малко ще разкажа. А имате и възможността сами да си определяте какво ще правите. Ще се опитам по възможно най-интересен начин да поднеса това как ние – семейство Титови, прекарахме времето за всяко едно от местата, които посетихме. Започвам и с първото такова – Кушадасъ Турция.
Круиз четири гръцки острова, Атина и Кушадасъ – допълнителни екскурзии
Разбира се няма да съм аз, ако започна по стандартен начин. Така отварям една скоба преди Кушадасъ. За да ви разкажа за нещо много важно. Става въпрос за допълнителните екскурзии. Обръщам ви внимание, че при подписване на договора ви, независимо с които и да оператор, всеки от вас има бонус сумата от 75 евро. Тази сума не може да си приспаднете с нея круиза. Може да я ползвате единствено за заплащане на някоя от допълнителните екскурзии. Съветът ми е – направете го задължително. И то при подписването на договора. Като разбира се, кажете за коя екскурзия ще ги ползвате. Естествено самите екскурзии са по-скъпи. От порядъка на 80-115 евро са, но така тази сума от 75 евро ще ви бъде приспадната. И ще доплатите остатъка.
Изглежда елементарно ще кажете. Но давам пример. Оказа се, че в групата ни има хора, които са отказали да се възползват от сумата при подписването на договора. Понеже не искали допълнителни екскурзии. И поискаха в последствие да се възползват. Но беше късно. Прави се единствено при подписване на договора. Направете го и Вие. За всяко място, където кораба спира, българските туроператори предлагат по една допълнителна екскурзия. Единствено няма такава на остров Миконос. Имайте в предвид, че по принцип екскурзиите са на английски или руски език от местни екскурзоводи. Единствено понякога на Кушадасъ и Атина са на български. На повечето места доколкото разбрах, ако присъстват български екскурзоводи от туроператора от който сте – помагат с превод. Но става бавно и трудно по този начин.
Допълнителни екскурзии от круизен кораб CELESTYAL
На самия круизен кораб също може да се запишете за допълнителни екскурзии. Има си отделно място за това в близост до рецепцията. Там възможностите за различните екскурзии са доста по-големи. Има по няколко различни на ден. Те също са на английски и руски език. В програмата или както го наричам аз – вестника на кораба, си пише докога е крайния час и ден. Тоест докога е момента да запишете определена екскурзия за определено място където ще спира кораба. За вестника вече писах. Той е много важен. Може да прочетете тук.
Също така ви давам и важна информация относно допълнителните екскурзии и слизането от кораба. Независимо дали се слиза директно или с лодки (затова ще пиша като дойде времето), хората които участват в екскурзии са с предимство. Те слизат първи от круизния кораб. Всичко това се обявява по високоговорител, който се чува на всички външни места. Чуваше се и в самата каюта, но малко по приглушено. И едва когато бъде съобщено, че всички вече могат спокойно да напуснат кораба – тогава може да слезнете от него.
По принцип, особено когато е на суша, няма почти никакво забавяне. Има известно такова, когато се слиза на лодки, които ви извозват. Много е интересно тогава. Ще отделя специално внимание какво се прави и как може да напуснете по бързо кораба, ако не сте в екскурзия. Ноооо ще трябва да почакате. До разказа ми за Санторини.
Круиз четири гръцки острова, Атина и Кушадасъ – Кушадасъ
И най-накрая си идвам на думата. Кушадасъ Турция. От Солун отплавахме в 18.00 часа (за мобилните данни вече писах, ако сте пропуснали задължително прочетете тук). А в Кушадасъ круизния кораб пристигна в 13.00 часа. Часа за отплаване ни беше 19.30 часа. Но винаги всички трябва да сте на борда половин час по-рано. Така, че разполагахме с точно шест часа в Кушадасъ. Тук е момента да кажа, че решихме да не си заваме зор и съответно записахме единствено допълнителната екскурзия в Атина. Ако сте на круиз трябва да знаете, че не е като на екскурзия. Времето макар и не малко, винаги е ограничено. И е просто невъзможно, където и да сте, да видите всичко и да направите всичко, за времето докато сте на сушата.
Допълнителната екскурзия в Кушадасъ без съмнение поне от прочетеното, изглеждаше много интересна. Посещава се древния Ефес и къщата на Дева Мария. Но ако я направите трябва да знаете, че просто вероятно няма да имате никакво време за нищо друго. Освен за самата екскурзия. Ние решихме да оползотворим времето си по следния начин. Направихме разходка по центъра на Кушадасъ. След това разбира се отидохме до Птичия остров. И накрая, то е ясно – направихме си плаж. А сега и малко подробности.
Кушадасъ Турция
Кушадасъ е град в Западна Турция. Разположен е на брега на Егейско море. Буквално преведено Кушадасъ осначава Птичият остров. Името идва от малкия остров разположен до старото пристанице на града. В Кушадасъ кораба спря на пристанището. Слезнахме си спокойно. Както вече казах и в предишния разказ – турците ни поискаха само круизните карти и нищо друго. Минахме пропусквателния режим без проблем. Самото пристанище е непосредствено до центъра на града. Затова и разходката из центъра не ни отне кой знае колко много време. Времето беше горещо. А и имаше известно напрежение (познайте от кого), да се ходи незабавно на плаж. Все пак отидохме и разгледахме Кервансарая. Той е много добре запазен и е в непосредствена близост.
Разходихме се по централните улички на града. Пълно е с магазини за какво ли не. И търговци, които се опитват да ви прикоткат, да ви продадат нещо от което нямате нужда. Знаете ги турците – нямат равни за тази работа. Като изключим жегата, разходката ни беше много приятна. Уличките са чисти, спретнати и подредени. Усещаше се атмосферата на азиатска Турция.
Която винаги съм харесвал и винаги ми доставя удоволствие. Уж е Турция, но е много много по-различна от Одрин. По-различна си е и от Истанбул. Разбира се минахме и през “сладоледения човек”. Рая чакаше тази среща с нетърпение, защото беше гледала в интернет какво шоу правят в Турция като ти продават сладоледа. Така, че си мина по реда. Шоуто й се стори малко кратко, но сладоледа беше добър и компенсира ситуацията.
Птичият остров – Кушадасъ
След като се разходихме по центъра, отидохме да разгледаме и Птичият остров. Все пак той дава и името на града. Самия остров се намира съвсем наблизо. На няколко минути пешеходно разстояние. До него се стига по крайбрежната улица. Гледките по пътя са супер и това направи разходката ни още по-приятна. Самият остров е един от малкото примери, в които острова дава името си на сушата, която е близо до него. А не обратното, както е по принцип. Според някои името на острова му е дадено заради многобройните птици, които спират на него по време на миграцията си. А според други е дадено, защото самия остров има формата на птица. Както и да е, това са подробности.
Самия остров е свързан със сушата с мост. Така, че нямате нужда от лодка, за да стигнете до него. По този мост имаше сумати лодки, които предлагаха едночасова разходка в морето. И то на приемливата цена от три евро на човек. Но това което впечатлява на острова, без съмнение е крепостната стена. Целият остров е ограден от тази внушителна византийска крепостна стена. Която в миналото е предпазвала от нападения.
Самата гледка и отдалеч и от близо е много внушителна и впечатляваща. Наистина Птичия остров заобиколен с крепостната стена е много красива и запомняща се гледка. Запечатва се в съзнанието и определено, ако имате възможност да го посетите не се колебайте – заслужава си.
Кушадасъ – плаж
Значи престъпление е да си на Круиз четири гръцки острова, Атина и Кушадасъ и да не пробваш да направиш максимално най-много плажове. Всеки ден или почти всеки, да правиш плаж на съвсем различно място. Наистина е уникално. Е, и доста сложно за изпълнение, както ще стане по ясно от следващите ми разкази. Но този ден в Кушадасъ – Успяхме. След разходката из града и до Птичия остров се върнахме до круизния кораб. Сложихме банските и гаааззззз. Директно към плажа. Имаше такъв в непосредствена близост до пристанището. В посока обратна на Птичия остров. Вече така беше напекло и температурите бяха такива, че няколкото минути докато стигнем до плажа, ни се сториха час.
За сметка на това, на място установихме, че няма свободни чадъри. Не беше и най-чистото място на света. Все пак сме в Турция. Но като влезнахме във водата забравихме всички несгоди. Водата беше супер. Гледката повече от добра. Тонуса веднага стана друг. В последствие, след известно време се освободи и чадър и се настанихме под него. Изобщо прекарахме си страхотно. Плажа определено ни разведри. Прибрахме се на круизния кораб в перфектно настроение. Уморени, но удоволетворени.
За финал
Ами така си прекарахме ние в Кушадасъ Турция. Искам и да отбележа, че шестте часа които бяхме там, бяха напълно достатъчни, за това което описах. Не сме бързали и тичали. Наслаждавахме се на времето прекарано в този град. Определено преживяване, което си заслужава. Разбира се да не забравяме, че това е Круиз четири гръцки острова, Атина и Кушадасъ. И тепърва ще пиша за Крит, Санторини, Миконос, Милос и Атина. Повярвайте ми – най-доброто, най-интересното и специалното от круиза, тепърва предстои! До скоро приятели!