Екскурзия до Охрид
В този пътепис ще ви разкажа за посещението ни на град Охрид – Северна Македония. Всъщност, ако трябва да бъда точен настоящата публикация се позабави с 3 години, но това са дребни подробности. Та посетихме Охрид по време на екскурзията ни до Албания през месец септември 2021 година. По време на тази екскурзия в самата Албания посетихме град Круя и град Тирана – може да прочетете тук. Не пропуснахме и Берат, известен като “град на хилядите прозорци” – тук. Разказахме ви и какво е да си на почивка в Дуръс Албания – тук. Както и ви дадохме мисля важна и интересна информация, какво да опитате когато се намирате в Албания – тук. Ако сте пропуснали някоя от тези публикации – наваксайте и ги прочетете. Ще получите информация от първа ръка за тази наистина екзотична дестинация намираща се на Балканския полуостров – Албания. Та попът за Албания, пренощувахме именно в град Охрид – Северна Македония.
Мекиците от Стража
Значи преди да стигнем до Охрид, по пътя спряхме за почивка и имах огромното удоволствие да ги пробвам лично. Затова и нямаше как да не им отделя специално внимание. Става въпрос за уникално вкусните мекици от Стража. Минавате ли оттам, имате ли възможност да ги опитате – просто изобщо не се колебайте. Наистина са огромни и уникално вкусни.
Всеки знае за сайта на жена ми – https://domashnivkusotii.com/, както и всеки знае колко много обичаме да опитваме различни местни храни и специалитете от дестинациите които посещаваме. Мекиците от Стража са в моя топ! Категорично. Толкова много ни харесаха, че после Теди успя да ги пресъздаде вкъщи почти едно към едно. Ако се интересувате от рецептата – ято я тук. Има и видео рецепта в Ю тюб, която може да видите тук. Ех пиша в момента за тях и като си ги спомних, лигите ми потичат.
Екскурзия до Северна Македония
Вярвам почти всички от вас, които четете този разказ вече сте били в Северна Македония и това което ще напиша няма да ви изненада, но не успях да се сдържа. Какво имам предвид? Ами това, че самото пътуване из Македония ужасно много ми заприлича все едно пътуваме из България. То остави, че гледките са същите, както природните такива, така и за съжаление западналите и изоставени села, през които много често се минава.
Ами и ремонтирането на пътната мрежа също много наподобява на нашето. Многобройни ремонти, множество спирания, задръствания и заобикаляния. Познато ли ви е? Убеден съм, че няма как да не е! В политика иначе изобщо не искам да навлизам. Само ще кажа, че много си приличаме с македонците във всяко едно отношение. Както и че по време на престоя ни там, никакво напрежение и негативни емоции не е имало. Напротив. Всички се отнасяха с нас супер приветливо и позитивно.
Забележителности в Охрид
Няма как да не започна с малко допълнителна информация за града. Все пак той е и важна част от българската ни история. Охрид се намира в югозападната част на Северна Македония. Града е непосредствено на брега на едноименното Охридско езеро. Населението му е малко над 40 000 души. Град Охрид е столицата на Първото българско царство за периода от 992 година до 1018 година. Поради голямото си значение за културната и духовната история, Охрид е известен като Българския Йерусалим. Там се намират църквата Свети Йоан Богослов, църквата Света София, както и православния храм Свети Климент и Пантелеймон. Няма как да пропусна и намиращата се в Охрид Самуилова крепост. За всички тях ще разкажа в настоящия ми разказ.
Още веднага с пристигането ни на центъра на града пред нас се разкриха страхотни гледки. Самия център беше много чист и подреден, с много градинки и цветя. Определено много уютен и те кара да се чувстваш много добре докато наблюдаваш намиращите се в далечината къщи или пък красотата на Охридското езеро. Имахме време да си направим снимки. А след това по програма трябваше да отидем до църквата Свети Йоан Богослов, разположена извън града, на брега на Охридското езеро.
Разходка с лодка по Охридското езеро
Вариантите бяха два на брой. Или да отидем пеша до църквата или да отидем дотам с лодка по Охридското езеро. Избрахме втория и казвам ви честно, това беше отличен избор. Самата разходка тогава през 2021 година струваше 5 евро на човек. Абсолютно нищожна сума за удоволствието от пътуването и възможността да се насладим на гледките които ни се откриха по време на разходката с лодка.
Били сме на италианските езера – Гарда, Маджоре и Комо. Имали сме щастие да видим и езерото Лугано в Швейцария. Изключително изненадващо, поне за мен – гледките по време на разходката ни в Охридското езеро, по нищо не отстъпваха на гледките от изброените по-горе езера. Наистина си заслужава човек да преживее това пътуване и да види с очите си тези красоти. Град Охрид е сравнително близо до България – ако не сте го посетили, най-малкото направете го заради разходката с лодка по Охридското езеро.
Църква Свети Йоан Богослов – Охрид
И така след тази чудна разходка за която ви разказах, лодката ни остави в непосредсвена близост до църквата Свети Йоан Богослов. Понеже същата се намира западно от стария рибарски квартал на Охрид – Канео, църквата е известна и като Свети Йоан Богослов Канео. Самата църква е разположена на една крайбрежна скала над Охридското езеро. Гледката към Охридското езеро и града от нея определено е завладяваща. Счита се, че самата църква е построена в края на XIII век. Била е католикон – главна църква на разрушен от османците манастир. В последствие, към XVII век самата църква е разрушена, но през 1850 година е възстановена. Няма да навлизам в подробности относно купол, абсиди и други подобни наименования които са далеч от моя речник. Само ще спомена, че църквата Свети Йоан Богослов в Охрид е много красива и определено е забележителна туристическа атракция, която трябва задължително да се посети.
Църква Света София – Охрид
А сега ще ви покажа една много интересна и важна църква. Тясно преплетена и част от българската история. Става въпрос за църквата Света София в Охрид. Самата църква е изградена в края на 9 век. Почти непосредствено след приемането на християнството като официална религия в България. След изместването на столицата ни в Охрид в края на X и началото на XI век, църквата Света София става седалищен катедрален храм на Българската патриаршия. С края на Първото бълграско царство и падането ни под визанийска власт е катедрален храм на Охридската архиепископия, а в последствие и на Охридската епархия. И така чак до 1466 година, когато Охрид е превзет от османците, а самата църква е превърната в джамия.
Османите изболи очите на образите, стенописите вътре в храма били варосани, а тези намиращи се на долния етаж на откритата западна галерия били зазидани. Последвала е съдбата на много други църкви, включително и на съименичката си Света София от Истанбул, за която сме писали тук. През 1916 година Света София от Охрид отново е превърната в църква и така до ден днешен. Само факта, че тази църква е била основния ни храм на Българската патриаршия за известен период от време в нашата история задължава. Задължава всеки българин при посещение на Охрид да я посети и да й отдели нужното време и внимание.
Православен храм Свети Климент и Пантелеймон – Охрид
Според житието на Свети Климент Охридски, през 886 година цар Борис I изпратил светеца в Охрид. Задачата му била да подготви необходимия брой свещеници, владеещи писмения български език, за да може един ден да бъде заменено богослужението от гръцки на български език. Със средства на българската държава Климент изградил и манастира Свети Панталеймон, като за период от седем години успял да обучи няколко хиляди свещеници. След това Климент бил назначен за епископ на славянския език в Струмица, а делото му било продължено от неговия брат – Свети Наум. След смъртта си през 916г. Климент бил погребан именно в манастира Свети Панталеймон. В последствие османците разрушават манастира, а на негово място построяват джамия. Но позволили мощите на Климент да бъдат пренесени в друга църква.
Чак през 21 век манастира е наново изграден на мястото на съборената джамия, а мощите на Климент са върнати в манастира. Оттогава и името му е Свети Климент и Свети Пантелеймон. Археологически проучвания показват, че на мястото на църквата на манастира е имало голяма раннохристиянска базилика, за която за съжаление няма запазена информация. Целият район на местността изобщо е много богат на археологически находки. Такива видяхме и когато посетихме манастира, като се намираха в непосредствена близост до него.
Самуилова крепост Охрид
Невъзможно е да пропусна да пиша за Самуиловата крепост в Охрид. Няма как при гледката й и досега с нея, всеки българин да не го жегне националното чувство на гордост. Все пак това е крепостта обграждала столицата на България по време на Първото българско царство. След завладяването на източна България от византийците през X век, съпротивата на българските боляри срещу византийското нашествие се пренася към западната част от тогавашната територия на страната ни. След смъртта на последния законен цар на България – Роман през 997 година, Самуил се обявява за български цар. Той избира и Охрид за столица на българската държава и започва да обновява крепостните стени на града, предвид стратегическото му значение. Днешнатата форма на крепостта датира от времето на Самуил. Според историческите извори през вековете тя е разрушавана и повторно възстановявана от византийци и османлии, но сега е известна на всички като Самуиловата крепост.
Разходка в Охрид
След като обиколихме църквите за които ви разказах и минахме през Самуиловата крепост ни остана време и за разходка из Охрид. Разходката беше много приятна и спокойна. Гледките бяха прекрасни. А китните улички в старата част на града ми напомниха за стария Пловдив. Беше ми много мило и приятно и може би неслучайно се чувствах като у дома си. Започна за се свечерява. Минахме отново и по крайбежието на Охридското езеро. Наистина гледките там са страхотни. Чак не ни се тръгваше към хотела. И в хотела се почувствах на точното място. Ракията беше гроздова, а избора “жолта” или “бела”. По принцип в Северна Македония се избира между едната или другата. Препоръчвам ви да пробвате и от двете.
За финал
Съжалявам, че мина толкова време от живота ми без да посетя Охрид, който ни е на една ръка разстояние. Градът е изключително красив. А историческите места намиращи се в него, които са свързани с България, буквално са на всеки ъгъл. Охридското езеро пък му придава специално усещане. Ако не сте ходили там – не правете моята грешка да изчаквате толкова дълго. А ако вече сте я направили – поправете я като мен. До скоро приятели. До следващия разказ където ще ви отведа до… Всъщност, нека бъде изненада!