Шипково
Наскоро посетихме Шипковски минерални бани и през свободното време се разходихме до близкото село Шипково.
Селцето е малко, чисто, подредено и много спокойно.
Лично мен ме впечатлиха детайлите и вниманието, което е отделено на тях.
Като например тези красиви рисунки.
Това ни показва, че е никак трудно да придадем красив и приятен вид на всичко около нас.
Кратка история на Шипково
Шипково съществува от преди 1630 г. и както може би се досещате името му идва от изобилието на шипковите храсти наоколо. Знае се, че първия, който се е заселил в Шипково е дядо Дочо Белякът. Дочо Белякът е преселник от Беломорието. Първоначално се заселва в Троян, а по-късно идва и се установява със семейството си в Шипково.
Интересното, е че по време на османската власт в Шипково не е имало османци или турци, което е причината в селото постоянно да се заселват хора от близки и далечни населени места.
В миналото тук е било развито килимарството и грънчарството.
В до ден днешен можете да намерите производители на троянска керамика в Шипково. Аз ги открих и си напазарувах ръчно изработени глинени съдове.
Където и в селото да попитате – ще ви упътят.
Ако искате пишете и на нас в социалните мрежи. Ще ви упътим и ние.
Село Шипково се простира върху източните склонове на Васильовската планина – най- високата част от предпланината на Средна Стара планина. Разположено е по долините на Малката и Голямата река, които се събират и образуват река Ръждавец, вливаща се в течащата през Троян р. Бели Осъм.
Мястото залага на печеливша комбинация от уникални природни дадености, богато културно-историческо наследство, лековити минерални извори и невероятна регионална кухня.
Църква Възнесение Господне
Малко преди центъра на селото се вижда и прекрасната църква Възнесение Господне.
Когато видяхме сградата на храма, веднага се запътихме към него.
Красивите стени и старинен вид ме привлякоха като магнит.
Попитахме човека, който се грижи за нея, когато отеца го няма, какво знае?
Той сподели информация, но аз реших да се поровя за още, защото енергията в тази църква е необичайно силна.
Така попаднах на малко повече информация и разбрах, защо така ме привлече.
Историята
През 1857 г. ентусиазираното населението на Шипково и Терзийско с помощта на други съседни села започва изкопните работи и доставката на строителни материали. Мястото, върху което се застроява църквата, е подарено от местните чорбаджии. За да се постои този храм, се е искало разрешение от Цариград.
Така с разрешителен ферман, селото е имало разрешение да има своя църква.
В построяването и окончателното завършване на църквата участват прочути тревненски майстори, а за направата на иконостаса и другите детайли от дърво са се изявили и местни майстори. Освещаването на църквата става на Петковден 1858 г. от ловчанският владика. Храмов празник на църквата е Възнесение Господне (Спасовден).
И историята на църквата продължава с нещо, което трябва повече хора да знаят.
И тази история обяснява особената енергия на този храм.
Всичко започнало в началото на лятото на 1876 г. ловчанският митрополит Йосиф прави посещение на църквата в Шипково по случай храмовия й празник „Спасовден”. Неговото идване и престой в селото се свързва и със застъпничеството му пред турските власти за оправдаването на заловените шипковени в Априлското въстание.
Това не останало незабелязано от османците, така на Петковден или 14 октомври 1877 г. когато всички в селото спазват традицията да отбелязват празника и освещението на църквата от 1858 година, почти цялото село било в църквата за служба. По време на службата се чуло гърменето на пушки. Караулът на селото известява, че ги нападат башибозуци. Разразява се истинско клане на деца, жени, мъже, старци, дори свещеникът е изгорен жив в пламъците на горяща в съседство плевня. В историята на селото този ден е известен като “Черния Петковден”. В деня са убити 76 души, запалени са 22 къщи, 10 плевни. Ограбена е много покъщнина и добитък.
Шипково е белязано с тези кървави следи завинаги.
Тази църква е свидетел на толкова много история, че е като едно късче история в центъра на модерния свят.
Църквата очаква скоро да бъде реставрирана, дано тази реставрация се извърши както трябва.
Курортът Шипковски минерални бани
Кратка история
Кино Кънчев е създател на курорта. Той пръв открива топлата минерална вода в курорта и лечебните ѝ свойства. Започнал е да къпе хора във водата и се е прочул с балнеолечението.
Курортът Шипковски минерални бани е един от най-старите и добре известни в страната. Благодарение на топлите си минерални извори селото става известно като място за балнеолечение още през Възраждането, а през далечната 1946 г. официално придобива статут на курорт.
Лечебни качества на минералната вода в Шипково
В на територията на Шипково има няколко сондажа и минерални извора, които са различни по състав и предназначение. Водата на отделните извори е с приятна (здравословна) за ползване температура от 180 С до 350 С, с доказани лечебни качества. Химичният й състав я прави подходяща за лечение на няколко групи заболявания.
Добре е да знаете всяка вода за какви заболявания е подходяща.
– Минерален извор от сондаж L-28
Предназначение: водата се използва за вътрешно приложение (пие се по лекарско предписание) – при хронични заболявания на стомашно-чревния тракт, чернодробно-жлъчни заболявания, хронични язви, гастрити, колити, жлъчно-каменна болест, уратни камъни в бъбреците, след хепатитни състояния.
Местоположение: срещу хотел „Илинден”, в близост до търговската уличка.
– Минерален извор от сондаж L-36
Предназначение: водата се използва за външно приложение за лечебни процедури – балнеолечение (вани, тангенторен масаж), ползване на басейн. Лекува заболявания на опорно-двигателния апарат и периферната нервна система, артрози, артрити, неврити, дископатии, плексити, състояния след фрактура на костите. Извора захранва обществения басейн и Минералната баня.
– Минерален извор от сондаж L-2
Предназначение: водата се използва за вътрешно приложение при обменно-еднокринни(подагра, диабет), стомашно-чревни (хронични гастрити, гастродуоденити, язвена болест, ентероколити, следоперативни състояния и др.), жлъчно-чернодробни (жлъчно-каменна болест, хронични холецистити, холангити, холангиохепатити, дискинезии на жлъчнити пътища, следоперативни състояния и др.).
При използване за инхалационно приложение оказва благоприятно въздействие при следните заболявания:
– горни дихателни пътища (ринити, фарингити, ларингити и др.)
– белия дроб (бронхити, състояния след пневмонии и др.)
От него се захранва чешмата и 4 –те вида вода в центъра на курорта и се бутилира Минерална вода “Шипково”.
– Лъвчето
Тип на водата: изворна; Подходяща е за всекидневна употреба.
Предназначение: водата се използва за вътрешно приложение при неврологични и очни заболявания.
Местоположение: Намира се в непосредствена близост до обществения басейн.
Може да разгледате с нас красивата Златна Прага тук.
Ако искате да дойдете заедно с нас на разходка из прочутата в цял святгалерия Уфици тук.Елате с нас до мегаполисаИстанбул тук.Ако искате да разберете какво е да сина море в Дуръс Албания – тук.
Поставяме линкове към платформите, в които можете да ни намерите:
Поставяме линкове към платформите, в които можете да откриете Теди Титова и да подкрепите работата й.
- Фейсбук страница
- Инстаграм
- Видео канал
- Кулинарна група “Домашни вкусотии с Теди Титова”
- Кулинарна група “Сготвено с Домашни вкусотии”
- Вижте и видеата ми в TikTok