Целодневна екскурзия до Луксор
Настоящият ми разказ ще е за Хатшепсут и нейния храм в Деир ел-Бахри, който посетихме. Няма как да не сте чували за нея! Жената – фараон. Ако пък случайно не сте – отзовали сте се на точното място. Самия храм на Хатшепсут го видяхме по време на целодневната ни екскурзия до Луксор – Египет. По време на тази екскурзия ходихме до Карнак, ако не сте прочели за него – направете го тук. Минахме и през Долината на царете – за нея може да прочетете тук.
Ако сте фенове на световната история знаете, че в Египет има много какво да се види, а някои от местата не са за пропускане. Разбира се имам предвид египетските пирамиди в Гиза, за които може да прочетете тук. Освен тях трябва да видите и техния пазител – Големия Сфинкс, за който съм писал тук. Но както се казва, не може само суха история – на една екскурзия трябва да има и забавление. Ако се интересувате как протича едно сафари в Египет – заповядайте тук. А някои ден (надявам се скоро), стига с жена ми да се разберем кои ще пише по темата – се надявам да ви поднесем и полезна информация за море в Египет. И след всички тези словоизлияния да си дойдем на думата.
Хатшепсут
Царица Хатшепсут управлява Египет повече от двадесет години през 15 век пр. Хр. Често я наричат “първата жена фараон” или “единствената жена фараон”. Това не отговаря на истината, защото е имало и други жени, които са управлявали и преди и след нея. Със сигурност обаче Хатшепсут е първата жена владетел в Древен Египет, която управлява като мъж, с пълната власт на фараон. Името й означава „Най-благородна от всички благородни жени “ или „Първа сред знатните жени”. Първоначално управлява в качеството си на жена, както е изобразена на статуите. Но през около седмата година от своето управление, тя решава да бъде показвана като фараон мъж на статуи и релефи.
Царуване на царица Хатшепсут
Хатшепсут е петия фараон от осемнадесетата династия на Древен Египет. Дъщеря е на фараона Тутмос I и неговата съпруга и сестра Яхмос. В последствие е била омъжена за своя полубрат Тутмос II, когато е била на 14-15 годишна възраст. А след неговата смърт през 1479 г. пр. Хр., Хатшепсут управлява като регент на своя доведен син Тутмос III, който тогава е бил на около 2 годишна възраст. Първоначално е смятано, че тя е управлявала единствено като регент. Съвременните учени обаче смятат, че през седмата година на неговото управление (1472 г. пр. н. е.), Хатшепсут е приела титлата фараон, управлявайни заедно с Тутмос III. Меко казано шантави семейни отношения нали? Е за фараонските династии от Древен Египет, са си били съвсем нормални и в реда на нещата.
Хатшепсут приема всичките царски титли и имената, които поръчва да бъдат изписвани, като се използва граматичната форма за женски род, но нарежда да бъде изобразявана като мъж фараон. Нейните статуи я показвали в целия й царски блясък на преден план, а Тутмос III е изобразен в по-малък мащаб зад или под нея, за да се покаже неговия по-нисък статут. Тя все още се отнасяла със своя доведен син като с фараон, но той е бил такъв само по име. Хатшепсут явно е считала, че има толкова право да управлява Египет, колкото и всеки мъж и начинът, по който е изобразявана в изкуството, подчертава това.
Фараон Хатшепсут
Истината е, че каквото и да си мислели хората за нея, Хатшепсут управлявала повече от успешно. През по-голямата част от управлението й Египет се радвал на мир. Състояли се множество търговки експедиции – както на север, така и на юг. Хатшепсут се проявила и като голям строител, а изкуството по време на царуването й се отличавало със своята изтънченост. Тя издигнала четири безпрецедентно големи обелиска, а храмът построен от нея в Деир ел-Бахри бил един от най-красивите в Египет. Това е всъщност храма, който посетихме и който към ден днешен изглежда изключително.
Остава загадка дали Хатшепсут е починала от естествена смърт или Тутмос III, след повече от 20 години държане настрана от всякаква власт, е извършил преврат. Факт е единствено, че Тутмос III я наследява на трона. И че няколко години след нейната смърт, той се е опитал да заличи спомена за царуването й, като наредил да махнат всички надписи с името й, независимо къде се намирали. Така Хатшепсут изпаднала от списъка на египетските царе, но след откриването на храма й в Деир-ел Бахри, тя отново заема своето място сред най-изтъкнатите египетски владетели в историята. Ето какво може да направи един храм, но не какъв да е!
Храмът на Хатшепсут
Каквото и да се каже за храма на Хатшепсут в в Деир ел-Бахри – все ще е малко. Той беше поредна и последна спирка от целодневната ни екскурзия до Луксор. Вече бяхме минали през Карнак и Долината на царете. Бяхме капнали от умора и почти унищожени от адската жега. Писнало ни бе дори да правим снимки и ситуацията общо взето беше на автопилот. При гледката на храма на Хатшепсут обаче, рестарта беше пълен. Умората изчезна за секунди, а адреналина беше на шест. Гледката на храма отдалеч е неописуемо красива. Оставаш направо без дъх. Сега като подбирах снимките на разказа ми виждам, че съм наснимал стотици снимки. Е на кой му пука, че са общо взето еднакви и 99% от тях при това положение са неизползваеми. Просто не можех да спра да го гледам и да го снимам.
Самият храм е построен срещу скалите до Долината на царете. Полуразрушеният храм е открит през 1891 г. и веднага са започнати опити за неговото реставриране. За изучаването и възстановяването на трите нива на храма от 1961 г. до днес отговаря Полската национална академия на науките. От пролетта на 1995 г. първите две нива са почти завършени, а най-високото ниво все още е в процес на реконструкция. Хатшепсут не жали нито време, нито средства за строителството на своя храм.
Самият храм е вграден в стръмна варовикова скала с височина над 100 м. Височината му е приблизително 30 м, дължината му – 240 м, ширината – 100 м и навлиза на 97 м навътре в хълма. Състои се от три огромни тераси, разположени една над друга и свързани с дълги, наклонени рампи със стълби в средата. В периода на ранното Християнство храма за кратко е функционирал като християнски манастир. Оттогава са останали и опушените му стени, които са запазени и до днес.
Скулптури в храма на Хатшепсут
Преди в целия храмов комплекс са се намирали около 200 статуи, 140 от които – на сфинксове. Скулптурите представят Хатшепсут в три образа – като Озирис, като фараон и като сфинкс. При тяхното създаване е обърнато специално внимание на външния вид на царицата, като лицето ѝ всеки път е детайлно изваяно. Пътят на процесиите, водещ към храма, е бил украсен от двете страни с ярко оцветени сфинксове с главата на Хатшепсут в образа на Озирис. Всяка от колоните на портиците е допълнена със статуя на Хатшепсут, изобразявана като бог Озирис, в бели одежди и кръстосани пред гърдите ръце.
А сега ще ви покажа нещо интересно, на което ни обърна внимание нашия гид. Над самия храм в скалите, сякаш се вижда изобразена от природата самата Хатшепсут. Сякаш е в седнало положение, а главата й е насочена точно напред към посетителите на храма. Ето и самата снимка:
За финал
Опитах се, доколкото мога, да ви разкажа в кратък вариант за живота на тази изключителна личност: Хатшепсут – жената-фараон. Опитах се и да ви покажа един от най-красивите запазени храмове не само в Египет, но и в целия свят – Храмът на Хатшепсут в Деир ел-Бахри. Няма как, почти е невъзможно да не сте ви виждали или да сте чували за него. Той е емблематичен. Част от световното културно и историческо наследство. Чувствам се привилегирован, че имах възможността да го видя на живо, буквално да се докосна до него. Пожелавам на всеки от вас, който не го е направил, да има този шанс да го направи. А на тези, които са били там – те знаят за какво говоря, на тях им пожелавам да повторят. Същото пожелавам и на себе си. До скоро приятели! До нова среща!
Може да разгледате с нас интересния град Коня тук.
Ако искате да дойдете с нас на разходка в изключителната Виена тук.Елате с нас на море в България тук.Ако искате да видите град Пераст тук.
Поставяме линкове към платформите, в които можете да ни намерите:
Поставяме линкове към платформите, в които можете да откриете Теди Титова и да подкрепите работата й.
- Фейсбук страница
- Инстаграм
- Видео канал
- Кулинарна група “Домашни вкусотии с Теди Титова”
- Кулинарна група “Сготвено с Домашни вкусотии”
- Вижте и видеата ми в TikTok