Целодневна екскурзия до Луксор
Започвам с това, че общо взето много се колебах дали изобщо да има такава публикация. Първоначално мислех да пиша за тях и да ги добавя в разказа ми за Храмът на Хатшепсут. Но докато го пишех осъзнах, че изобщо не се връзва и Колосите на Мемнон нямат място там. След това просто реших да ги пропусна и изобщо да не пиша за тях. Все пак това са само две статуи намиращи се насред нищото, а снимките които им направихме са общо взето еднообразни. Но това решение вместо да ме успокои, се случи точно обратното. Две статуи – но какви! И каква хилядолетна история носят със себе си те. И накрая взех, мисля най-правилното решение. Колосите на Мемнон заслужават своя отделен разказ, а оставям на всеки от вас, сам да прецени за себе си дали е така или не!
Колосите на Мемнон имахме щастието и привилегията да ги видим по време на целодневната ни екскурзия до Луксор, която направихме докато бяхме на почивка в Египет. Тези (няколко човека) които следят и четат разказите ми за Египет вече знаят, че по време на екскурзията ни до Луксор имахме възможността да посетим Храмов комплекс Карнак (за него може да прочетете тук), Долината на царете (тук) и Храмът на Хатшепсут (тук). Всеки един от тези разкази си заслужава и ако сте ги пропуснали – наваксайте и ги прочетете. Разбира се няма как да си в Египет без да видиш Пирамидите в Гиза (тук) и Сфинкса (тук). Та и ние си минахме по реда. А да направиш Сафари в Египет (тук) си е абсолютен бонус и спомен за цял живот. Днес обаче главните ни герои са Колосите на Мемнон и затова се връщаме на тях!
История на Колосите на Мемнон
Колосите на Мемнон са две огромни статуи на цар Аменхотеп III. Това е фараон от осемнадесетата династия на Древен Египет, живял през 14 в. пр. Хр. Понастоящем те се издигат самотно в една пуста равнина, но някога са охранявали мемориалния храм на Аменхотеп III на западния бряг на река Нил при Тива. Статуите изобразяват седналия цар на трон. А самия трон е украсен с орнаменти като образа на неговата майка, както и на съпругата му и бог Хапи – бога на река Нил. Три фигури символизиращи прераждането. Заедно с каменните платформи, на които са поставени, височината на колосите е 18 метра. Теглото на единия колос е около 1300 тона. Днес колосите са много силно разрушени. Първоначално Колосите е трябвало да стоят като пазители на входа на погребалния храм на Аменхотеп. При построяването му храмовият комплекс е бил най-големият в Египет.
Площта му е била общо около 35 хектара. Днес от него не е останало почти нищо. Само двете колосални статуи, които някога са стояли на портите му – Колосите на Мемнон. В самите статуи нямало нищо необичайно, докато не били повредени при едно земетресение през 27г. пр. Хр. След него северната статуя започнала всяка сутрин да издава странни звуци. Това своеобразно пеене започнало да привлича тълпи от римски и гръцки посетители. Те нарекли и статуята Мемнон – по името на сина на Еос, гръцката богиня на зората. Всъщност статуята се превърнала още преди хиляди години в известен туристически обект. В продължение на три века при нея се стичали хора, за да я видят и чуят. Тя станала толкова прочута, че през III в. сл. Хр. самия римски император Септимий Север наредил да я ремонтират. За нещастие обаче, след въпросния ремонт пеенето спряло. И оттогава насетне до ден-днешен статуята запазва мълчание.
Колосите на Мемнон
Няма да ви лъжа! На Колосите на Мемнон имахме съвсем малко време. Както вече казах, те са намираха насред нищото в една пуста равнина. В самата целодневна екскурзия до Луксор, Колосите на Мемнон се минават ей така, между другото. Автобуса ни просто отби и спря докато пътувахме към поредната дестинация. Дадоха ни няколко минутки, за да ги разгледаме. За съжаление направихме го от целия автобус само една шепа хора. Семейството ми и още няколко човека. Другите, вероятно поради голямата умора от тежкия ден, дори не слязоха от автобуса. Голяма грешка. На живо Колосите на Мемнон изглеждат внушително и удивително. Гледката беше изключителна, а когато си близо до тях се чувстваш ужасно незначителен. Излишно е да казвам, че със семейството ми в автобуса се качихме последни, а всички останали вече ни чакаха. Не можехме да се откъснем от гледката на тези огромни статуи.
За финал
Въпреки първоначалните ми колебания, радвам се че написах този разказ. Разказа за Колосите на Мемнон. Препрочитам го отново за евентуални грешки, които да поправя и докато го чета отново, гледката на Колосите излиза в съзнанието ми. Дам, Колосите на Мемнон са специални и до ден днешен. Имате ли възможност, не ги подминавайте, а им се полюбувайте. Обърнете им вниманието което заслужават. Ами толкова за днес от мен. До скоро приятели!
Може да разгледате с нас интересния град Сиена тук.
Ако искате да полетите с нас с балон над Кападокия тук.Елате с нас на море в Албания тук.Ако искате да видите Дубровник тук.
Поставяме линкове към платформите, в които можете да ни намерите:
Поставяме линкове към платформите, в които можете да откриете Теди Титова и да подкрепите работата й.
- Фейсбук страница
- Инстаграм
- Видео канал
- Кулинарна група “Домашни вкусотии с Теди Титова”
- Кулинарна група “Сготвено с Домашни вкусотии”
- Вижте и видеата ми в TikTok