Екскурзия до Румъния
Започвам нов пътепис, от заглавието сте видели – става въпрос за екскурзията ни до съседната на нас Румъния. Държава която посетихме през месец август 2022 година. Минали са почти две години, но при нас семейство Титови така стават нещата – бавничко, но в правилната посока. Екскурзията ни беше тридневна, като през това време успяхме да посетим Букурещ, Брашов и Синая. Така, че освен настоящия разказ за Букурещ, очаквайте такива и за останалите градове. Разбира се няма как да пропусна да покажа и разкажа за замъка Бран, по-известен като замъка на Дракула. Вероятно ще има и публикация за двореца Пелеш, но има време да го обмисля. Все пак положението с разказите при нас е (не)организиран хаос.
Румъния
Няма как в собствен стил, който без съмнение е любим на всички Вас, да не отворя една скоба и да изкажа още в самото начало личните си впечатления от Румъния. Честно казано това беше първото ми ходене там и просто бях шокиран. Винаги съм мислил за Румъния като държавата, която беше по-зле от нас и всички ние не искахме да е в пакет с нас за Европейския съюз. Понеже видите ли румънците били назад и ще ни дърпат надолу и няма да ни приемат заради тях. Може и преди преди 2007ма година е да било така. През 2022ра положението беше – нищо общо! Та бях шокиран от това, колко по-напред е от нас Румъния – за съжаление във всяко едно отношение. Може и да не се съгласите с мен, но след екскурзията ни там, това е моето впечатление. И тъжната ми констатация!
Добре, че след това ходихме до Египет, за да се успокоя душевно, че все пак има и държава, в която положението е по-зле от при нас. По-зле ама държава от Африка, а не от Европа. Както и да е! Не започнах този разказ, за да ви отегчавам и депресирам – и десетимата смелчаци, които четете това. Да не забравяме, че темата ми е Букурещ – столицата на съседката ни Румъния. Известна също така и като “Малкия Париж” на Балканския полуостров.
Град Букурещ
Град Букурещ се намира в Долнодунавската равнина, на по-малко от 70 километра от река Дунав, съвсем в непосредствена близост до България. За първи път името му се споменава в писмени документи през 15 век, а от 1862 година е столица на Румъния. Освен, че е административната столица, той е най-големия град в страната, като всичко е съсредоточено в него: култура, търговия и икономика. Букурещ е наричан “Малкия Париж” заради приликата си с френската столица. Характерната архитектура на града от 19 век. И през него минава река, само че не Сена, а река Дъмбовица. Също така както и в Париж, в Букурещ има Триумфална арка. Тя е издигната в чест на загиналите румънски войници през Първата световна война. Има си дори булевард наподобяващ Шан-з-Елизе. Той се казва Унири (Съединение) и разбира се е по-широк и по-дълъг от световноизвестния френски такъв. Изобщо румънците си падат мегаломани за тези неща.
Парламентът – Букурещ, Румъния
Ето и още едно доказателство за мегаломанията на румънците. Разбира се става въпрос за техния Парламент. Той беше и първото нещо което видяхме от обиколката ни из Букурещ. Наистина е с огромни размери. Меко казано. Строен е през комунизма по времето на Чаушеско. Висок е 84 метра, а на дълбочина под земята достига още 92 метра. Има 12 етажа надземни и 8 подземни и заема площ от около 365 000 кв.м. Цифрите са умопомрачителни. Но и гледката си е впечатляваща безспорно. Разбира се Параламентът се намира точно в края на булеварда Унири, за който писах по-горе. Точно пред самия парламент има огромен паркинг, на който имаше много свободни места. Така спокойно може да паркираш и да го снимаш. Определено си заслужава. Гледката е много красива и ако имате късмет с времето както нас, се получават строхотни снимки и незабравим спомен от Букурещ – Румъния.
Патриаршеска църква Свети Свети Константин и Елена в Букурещ, Румъния
След огромния Парламент на Румъния, следващото място което посетихме е патриаршеската църква Свети Свети Константин и Елена. Ако сте в Букурещ и имате време и възможност не пропускайте да я посетите. Църквата без никакво съмнение е архитектурен шедьовър. Построена е през 17 век и е на близо 400 години. За съжаление всички оригинални стенописи и скулптури за унищожени, с изключение на иконата на Свети Свети Константин и Елена – покровителите на църквата. Днешните стенописи в нея са на около 100 години. В северната част на църквата, на вътрешното преддверие се намират мощите на Свети Димитър Басарбовски, роден в българското село Бесарбово – покровител на град Букурещ.
В църквата Свети Свети Константин и Елена са се случили множество паметни са Румъния събития. От 1700 година в храма са интронизирани влашките митрополити. В самия храм през 1885 година е прочетен документът на Вселенския патриарх, чрез който Румънската църква е призната за автокефална. Също така на това място през 1881 година е коронясан първият румънски крал Карол. А от 1925 година до момента се интронизират румънските патриарси. Непосредствено до Патриаршеската църква се намират Патриаршеската резиденция и Дворецът на Патриаршията.
Букурещките фонтани
Няма как да не драсна няколко реда и за тях. Самите фонтани се намират на пешеходно разстояние близост до Парламента. И понеже казах, че румънците са мегаломани – следвам линията. Букурещките фонтани, разбира се не са просто някакви си фонтани. А най-дългата хореографирана система от фонтани, според Световната академия за рекорди. Хаха. Това е положението. Става въпрос за 44 фонтана, подредени на обща дължина от около 1.4 километра.
Центалният фонтан на площад Унири е с водни екрани, предназначени да създадат мултимедийна платформа за видеоклипове и лазерни прожекции. Ако имате късмет да се намирате там през уикендите между май и октомври ще може да се насладите и на специален светлинен шоу спектакъл. За съжаление не успяхме да го видим. Но самите фонтани имахме щастието да минем покрай тях и да им се насладим и полюбуваме.
Църква Свети Антоний – Букурещ
А сега ще ви покажа друга църква, която също заслужава да й се обърне внимание. Това е църквата Свети Антоний. Тя се намира в самия център на Букурещ и е място за поклонение на хора от цял свят. Патрон й е разбира се Свети Антоний, който е покровител на децата и ги пази от болести. Счита се, че въпросната църква е най-старата сграда в столицата на Румъния и е създадена през средата на 16 век. Малко след създаването й в нея се е събирал съдът на войводите. Красивата й кула е издигната в средата на 17 век. Църквата Свети Антоний няколко пъти през вековете е пострадвала сериозно от природни бедствия и пожари, а също и от нашествието на турците. Но винаги след това е била възстановявана. В нея има фрески, изрисувани през 1852 година. А фреските на кулата са направени през 1935 година.
Старият град на Букурещ – Румъния
Старият град на Букурещ без никакво съмнение е сред задължителните за посещение места в града. Така направихме и ние. Всъщност, за да бъда по-точен и конкретен, направихме си страхотна пешеходна разходка. Разходката ни започна от Парламента, мина покрай фонтаните и църквата Свети Антоний и края й беше в Стария град на столицата на Румъния Букурещ. То по принцип всъщност и самата църква Свети Антоний си се намира в Стария град. Именно това място е сърцето на румънската столица. Характерни за Стария град са множеството заведения, ресторанти и барове, намиращи се едно до друго край павираните пешеходни улички. Абсолютно казвам, че за отрицателно време Стария град на Букурещ грабна сърцето ми. Няма как да не се случи и с вас или вече сигурно се е случило, ако сте имали щастието да го посетите.
Ако търсите място, където да закупите сувенири за спомен и подаръци за роднини, приятели и колеги. Това е Стария град. Ако искате да хапнете качествена традиционна румънска кухня или просто да се разходите и това да ви достави неимоверно удоволствие – знаете мястото. Разбира се Стария град. Определено това място има собствена уникална, специална и неповторима атмосфера. И ние я усетихме веднага докато обикаляхме по приятно разположените улички. Разбира се седнахме на едно от многобройните заведения, за да хапнем и опитаме местната кухня.
Какво да опитаме в Букурещ – Румъния
Хапнахме мамалига, без нея в Румъния няма как. Опитахме и стадиционните румънски мичи, или както им казвам аз – румънските кебапчета. За десерт – папанаши. Сигурно сте чували за папанаши – традиционен румънски десерт. После се молих на жена ми да го приготви вкъщи. Ето и рецептата за него – тук. А ето и видео рецепта – тук. Всичко беше страхотно на вкус. А цените изненадващо прилични. В интерес на истината много по-добри отколкото при нас. Повече е от ясно е, че някой ден, дано е скоро, в сайта ще качим и публикация – “Какво да опитаме в Румъния”. Тя е просто задължителна. Защото в румънската кухня има много интересни и вкусни неща. И определено има какво да се опита и да се хареса. След като се навечеряхме, доволно сити и в отлично настроение се прибрахме в хотела и се отдадохме на заслужена почивка.
За финал
За финал ще кажа няколко думи. Общо взето се припокриват и с уводните ми такива. Букурещ ме остави очарован и впечатлен. Град със собствена аура, град в който има какво да се види, има какво да се усети. Град в който ще си прекарате страхотно. Ако не сте ходили там – направете го и аз лично не се съмнявам, че ще ви хареса много. А ние които вече бяхме – без съмнение ще завторим и затретим. И то в най-скоро време, защото Букурещ няма как да не е част от плановете на всеки пътешественик.
Може да разгледате с нас храмът на Хатшепсут – тук.
Ако искате да видите с нас трулите в Алберобело Италия – тук.Елате с нас на разходка до Будва тук.Ако искате да научите какво да си на море в Албания – тук.
Поставяме линкове към платформите, в които можете да ни намерите:
Поставяме линкове към платформите, в които можете да откриете Теди Титова и да подкрепите работата й.
- Фейсбук страница
- Инстаграм
- Видео канал
- Кулинарна група “Домашни вкусотии с Теди Титова”
- Кулинарна група “Сготвено с Домашни вкусотии”
- Вижте и видеата ми в TikTok