Целодневна екскурзия до Луксор
Най-накрая дойде момента за продължанието на разказа ми за целодневната екскурзия до Луксор – Египет! Преди това разбира се ви разказах за Сфинкса (тук), както и за Пирамидите в Гиза (тук). Научихте с подробности и как протича сафарито в пустинята в Египет (тук). А началото на целодневната ни екскурзия, заедно с всички подробности и перипетии, свързани с пътуването, както и храмов комплекс Карнак, бяха описани в отделна публикация – тук. Сигурен съм, че всеки от вас би си намерил любима публикация за Египет от написаните досега. И скромно ще добавя, че ценителите на древната история, култура и цивилизация – ще харесат всичките. Или поне така ми се иска да бъде!
След Карнак, за който вече писах подробно какво може да видите, се отправихме към ресторанта, за да се освежим и да хапнем. Самия ресторант се намираше от източната част на река Нил, където и продължаваше нашата екскурзия. Преплавахме Нил с туристическо корабче. Беше интересно и имаше какво да се види, но не очаквайте от река Нил ефекта “уау”. Поне при мен той не се прояви. Обяда в ресторанта беше на ниво и определено имахме нужда от него, както и от почивката, защото бяхме капнали от интензивния преход и жегата.
Фабрика за алабастър
След обяда ни заведоха във фабрика за лампи от алабастър, някакви кристали и какви ли не други безполезни джунджурии. Не е тук мястото, но едно ще ви кажа. Нямате си на представа, какви глупости може да си купи човек, след като го е напекло слънцето. Това не е тема за отделна публикация, а за книга или научен труд. Но да не задълбавам. Само ще кажа, че цени разбира се няма. Продавача започва от някакви извънземни цифри и след ожесточено пазарене си купувате някакъв безполезен предмет на колосална цена. Продавача по задължение след края на пазарлъка изглежда много тъжен. Да си помислите, че сте го изиграли. Но ако сте в час знаете, че си мисли съвсем други неща за вас. Да не казвам какви. Така, след като си минахме по реда, след покупката на Сфинкс и някаква чинийка и с поокленали джобове, стана време за Долината на царете.
Кога е създадена Долината на царете
Дойдохме си на думата. Това място е уникално и специално и още каквито други епитети от сорта се сетите. И всички те си заслужават без никакво съмнение. Просто няма начин да не сте гледали по телевизията или да не сте чували за Долината на царете. Място известно в цял свят. Задължително за посещение! Просто е престъпление от общ характер, да сте били в Египет, без да посетите и видите с очите си Долината на царете. Въпреки, че разбира се я знаете, се чувствам длъжен да ви дам малко основна информация за Долината.
Долината на царете всъщност е долина в Египет, в която се намират гробниците на фараоните от Новото царство. По конкретно става въпрос за фараоните от осемнадесетата, деветнадесетата и двадесетата египетски династии. В години, долината се води, че в използвана от 1539 г. преди н.е. до 1075 г. преди н.е. Впечатляващо нали? Към момента в Долината на Царете са открити 62 гробници, но без никакво съмнение те са много повече. Освен самите фараони, там са погребвани и техните жени и деца.
Египетски гробници
След пристигането ни, преминахме през задължителната проверка за сигурност. А след това всички дружно се качихме на превозващите туристи влакчета на колела, които ни отведоха в непосредствена близост до гробниците на фараоните. Влакчетата са няколко на брой и буквално пристигат на всяка минута, така че не се чака за тях изобщо. Разстоянието през което ви прекарват не е голямо. Може би около 1-2 километра. Но повярвайте ми – жегата и топлината в самата Долина са много сериозни и тези 1-2 километра спестено ходене в едната посока, наистина са огромен плюс. След като пристигнахме на място, успяхме да се настаним под един навес.
Там гида ни разказа подробности за Долината на царете, част от които описах по-горе в разказа ми. Обясни ни, че в цената на билета, всеки има право да посети три гробници. На входа на всяка гробница имаше египтянин, който пробиваше дупка в билета при влизане. Гида ни препоръча и кои три да посетим и ни разказа подробности за тях. Направи го предварително, тъй като се оказа, че в самите гробници няма възможност за беседи, както и че самите беседи по принцип вътре са забранени. Има логика в това, защото вътре в самите гробници наистина е огромен задух и същевременно е пълно с туристи. След това уговорихме и час за среща, след което гида ни остави да действаме. Преди да тръгне, той ни показа и къде се намира гробницата на Тутанкамон.
Гробницата на Тутанкамон
Гробницата на Тутанкамон или известна още като Гробница KV62 е първата открита гробница, която е почти незасегната от грабителите на гробници. Всъщност има доказателства, че в гробницата е влизано и вероятно част от богатствата в нея са откраднати. Но крадците не са стигнали до погребалната камера и така съкровищата там, както и саркофазите с мумията на фараона са открити непокътнати. За разлика от нея всички други открити до момента гробници са буквално оглозгани. Така от откриването на грабоницата на Тутанкамон през 1922 г., до момента, гробът му е единственото открито непокътнато царско погребение в Древен Египет. И общо взето излиза, че всички на света знаят и са чували за Тутанкамон, а той е полулярен единтвено с това, че гроба му и съкровищата в него са открити непокътнани.
Тутанкамон не е оставил никаква забележима следа в своето управление. Царувал е няколко години и е починал още юноша на 19 години. Гробницата му се е намирала под гробницата на друг фараон и това е подвело крадците и е спомогнало до голяма степен да остане почти незасегната. В самата гробница са намерени уникални артефакти и предмети, известни на всички хора от цял свят. Маската и ковчега на Тутанкамон са безценни и част от световното наследство. Има намерени и още над 1700 предмета в гробницата. Но всички те се намират в Музея в град Кайро, където има отделно място само за тях. В гробницата не е оставено нищо. Затова и гида ни, ни препоръча да не влизаме в гробницата на Тутанкамон, а да ги видим задължително в Кайро. Така и направихме. За Музея в Кайро ще има скоро отделна статия!
Гробницата на Рамзес IV
Първата гробница, която гида ни препоръча да посетим беше на Рамзес IV. Така и направихме. Размес IV управлява едва 5-6 години, по време на двадесетата египетска династия. Гробницата му обаче, е не само е една от отворените за посещение в Долината на царете край Луксор, но и една от онези, в които фотографирането е позволено.
На входа стои задължителният огромен стенопис на фараона, приветстван от божеството-създател Атен. Стените на коридорите са разделени на три “етажа”, като всеки разказва отделна история. Най-вътре се намира погребалната камера.
Въпреки, че по времето на Рамзес IV Египет е преминал зенита си, царството все още има достатъчно ресурси. Сводовете са високи и правилно разположени. Има огромно количество текстове по стените. А боите са отлично запазени и все още ярки.
За определен период от време, през Средновековието, в тази гробница са живяли християни, които са издраскали лицата на хората на част от стенните рисунки. Вероятно от религиозни съображения.
Гробницата на Рамзес III
Втората гробница, която гида ни препоръча и посетихме бе тази на Рамзес III. Той царува като фараон около 60 години. Отново по време на двадесетата египетска династия. Гробницата му определено впечатлява с размер и дължина.
Дългият наклонен коридор преминава през две междинни камери, за да стигне до основната погребална. Самите рисунки в гробницата са с високо качество, а йероглифите са с богата и пълноцветна украса.
Както и в предишната гробница, на повечето места, стената е разделена на три пояса, по които се виждат откъси от свещените египетски книги. В междинните камери има дебели колони, по които се виждат рисунки посветени изцяло на фараона и общуването му с боговете.
Всички рисунки впечатляват с вниманието си към детайла и цветната си украса. На нас, най-голямо впечатление ни направи рисунката с изобразена триглава змия.
Гробницата на Мернептах
Иска ми се да кажа, че посетихме и третата гробница препоръчана ни от гида. Но това не се случи. Както и друг път съм казвал – това е Египет. Честно казано вече дори не помня коя трябваше да бъде тя. Но когато отидохме до нея видяхме, че гробницата беше затворена. Оказа се, че от 62то открити в Долината на царете гробници, не всички са предназначени за туристи, а само част от тях. А дори и тези, които са предназначени, могат да се отварят и затварят без предупреждение. Макар и бъгнали от голямата жега бързо взехме решение какво да правим. Разбира се влезнахме в първата ни изпречила се пред очите ни гробница. Оказа се, че това е гробницата на Мернептах.
В интерес на истината изобщо не съжалихме за избора ни. Мернептах е фараон от деветнадесетата династия на Древен Египет. Всъщност той наследява на трона великия Рамзес II. И понеже Рамзес II умира на над 90 години, Мернептах има честта да стане фараон на около 70 годишна възраст, до когато явно търпеливо е изчакал шанса си.
Гробницата му има проста форма. Тя е с продълговат тунел, който се спуска плавно и направо в пясъчната скала. Посредата има зала с две големи колони, покрити с култови изображения на фараона. Гробната камера е най-голямото помещение, като част от стенописите са запазени заедно с външния сакрофаг. Гробницата на Мернептах е красиво и старателно декорирана, а свещените текстове са в изобилие.
За финал
Приятели, разказах ви накратко така, както аз видях Долината на царете в Египет. Да, жегата там беше абсолютно убийствена. Вероятно градусите бяха около 50. Да, вътре в самите гробници беше толкова задушно, без вентилация и пълно с туристи. Толкова задушно, че като излезнехме от гробниците със семейството ни на тези 50 градуса, първите няколко минути ни се струваше супер приятно и разхлаждащо времето. Но това днес няма никакво значение. Имат значение единствено спомените ми от мястото, което посетихме – Долината на царете. Място уникално, място специално, място което ще остане завинаги и занапред важна част от човешката история. Ще остане завинаги и в сърцето и душата ми. Имате ли възможност – посетете го. И вероятно и вие ще се почувствате като мен!
Вижте нашето кратко видео тук.
Може да разгледате с нас красивата Венеция тук.
Ако искате да дойдете с нас на разходка в изключителната Прага тук.Елате с нас на море в Албания тук.Ако искате да видите град Мостар тук.
Поставяме линкове към платформите, в които можете да ни намерите:
Поставяме линкове към платформите, в които можете да откриете Теди Титова и да подкрепите работата й.
- Фейсбук страница
- Инстаграм
- Видео канал
- Кулинарна група “Домашни вкусотии с Теди Титова”
- Кулинарна група “Сготвено с Домашни вкусотии”
- Вижте и видеата ми в TikTok